W jakim dniu cyklu badać Inhibinę B?

Inhibina B to podstawowy marker wykorzystywany w diagnozie ziarniszczaka. Inhibina B jest hormonem wytwarzanym głównie przez komórki ziarniste (granulosa cells) zlokalizowane w jajnikach.

U kobiet w okresie menopauzy lub po obustronnym usunięciu jajników (owariektomii) poziom inhibiny B powinien być zbliżony zeru – niezależnie od dnia, w którym będzie realizowane badanie. Jakikolwiek wzrost poziomu inhibiny B u tych kobiet może świadczyć o rozwoju choroby.

Inaczej ma się sytuacja w przypadku kobiet, u których został usunięty jeden jajnik. Pozostały, zdrowy jajnik nadal będzie aktywny hormonalnie – co więcej, może on przejąć część funkcji usuniętego jajnika. Przykładowo, kobiety, którym usunięto jeden jajnik obserwują często u siebie wzrost poziomu hormonu AMH, świadczącego o poziomie rezerwy jajnikowej.

Pozostawienie jednego jajnika niesie ze sobą wiele korzyści – kobieta nadal produkuje ważne dla organizmy hormony, w tym estrogen. Obecnie, nie jest do końca jasne, jak obecność estrogenu w organizmie wpływa na potencjalne występowanie nawrotów ziarniszczaka. Jednak z punktu widzenia monitorowania poziomu inhibiny B, aktywność jajnika wprowadza drobne komplikacje.

Na poniższym wykresie zostały zilustrowane zmiany poziomu inhibiny B w trakcie cyklu menstruacyjnego. Zwróćcie proszę uwagę, że wykres nie rozpoczyna się pierwszym dniem cyklu menstruacyjnego. Jego punktem odniesienia jest moment owulacji, czyli dzień, w którym występuje maksymalny poziom hormonu LH.

Jak zatem odczytać powyższy wykres? Początek wykresu to najczęściej 2-3 dzień przed menstruacją. Zauważ, że w tym czasie poziom inhibiny B już zaczyna rosnąć. Wysoki poziom inhibiny B rośnie przez czas menstruacji i utrzymuje się na wysokim poziomie mniej więcej do owulacji. Następnie zaczyna spadać.

Inhibina B powinna być badana w dniu, w którym znajduje się na możliwie niskim poziomie. W praktyce to będzie to kilka dni przed pierwszym dniem cyklu. Może to być trudne do określenia, jeśli Twoje cykle nie są regularne. Dlatego nie przestrasz się, jeśli w którymś z wyników poziom inhibiny B osiągnie wyższą wartość od oczekiwanej. W takiej sytuacji przede wszystkim powtórz badanie w kolejnym cyklu.

Jak często badać poziom Inhibiny B?

Przede wszystkim, spróbuj to ustalić z Twoim lekarzem onkologiem. Częstotliwość wykonywania badań będzie zależała przede wszystkim od stadium rozwoju choroby. Ale bądź ostrożna! Jest duże prawdopodobieństwo, że w Twoim szpitalu należącym do publicznej służby zdrowia nie wykonuje się badania Inhibiny B. W takiej sytuacji lekarz prowadzący będzie w dość trudnej sytuacji – nawet wiedząc o znaczeniu tego badania, nie będzie mógł jednoznacznie zalecić jego wykonania. Może się zatem okazać, że będziesz zmuszona sama podjąć tą decyzję. Co więcej, nikt Ci kosztów tych badań nie zrefunduje.

Moje rekomendacje po zapoznaniu się z praktykami stosowanymi na świecie są takie – jeśli jesteś po wycięciu zmienionego chorobowo jajnika oraz stadium ziarniszczaka został określony jako 1A, to kontroluj Inhibinę B nie rzadziej niż co drugi miesiąc przez pierwszy rok od operacji. Jeśli w trakcie tego roku choroba nie daje o sobie znać – można zmniejszyć częstotliwość wykonywania tego badania, np. co 6 miesięcy. Jeśli jednak choroba daje o sobie znać – poziom Inhibiny B rośnie – rekomendowałbym badanie jej poziomu w każdym cyklu. Jeśli to możliwe, badaj też inne hormony, takie jak estrogen, inhibinę A, AMH.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Informacje zawarte na niniejszej witrynie nie stanowią i nie zastępują porady lekarskiej. Decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.