Zestawienie ciekawych publikacji naukowych

W tym miejscu będę zamieszczał linki do ważnych (w mojej ocenie) publikacji związanych z ziarniszczakiem. Będą one dotyczyły kwestii związanych z diagnostyką oraz skutecznością stosowanych metod leczenia, ale w szczególności pojawią się informacje na temat najnowszych badań nad poznawaniem mechanizmów powstawania i zwalczania tego typu nowotworu.

Uwaga: wszystkie przytoczone artykuły są w języku angielskim. Niestety, nie udało mi się znaleźć wartościowej literatury w języku polskim.

Czynniki mające wpływ na przeżywalność przy ziarniszczaku

  • Wyniki badań na 91 pacjentach z ziarniszczakiem. Analiza związków pomiędzy zastosowanymi metodami leczenia, a przeżywalnością pacjentek: A Long-term Follow-up Study of 91 Cases with Ovarian Granulosa Cell Tumors, luty 2014. Artykuł analizuje ciekawy aspekt wpływu „staging’u” na przeżywalność pacjentek. Choć badanie nie wykazało bezpośredniego związku pomiędzy wykonanym „staging’iem” a długością życia pacjentek, to zwrócono uwagę, że podczas jego wykonywania natrafiono u części pacjentek na inne ogniska choroby. Podjęcie decyzji o „staging’u” obejmującym limfadenektomię (usunięcie węzłów chłonnych) może być bardzo trudne ze względu na ryzyko wystąpienia powikłań (limfedema). Będę poruszać ten temat w innym artykule.

Więcej artykułów na ten temat znajdziesz w odrębnym wpisie na temat Czynników prognostycznych ziarniszczaka.

Skuteczność chemioterapii w leczeniu ziarniszczaka:

Mechanizmy powstawania nowotworu

2 myśli w temacie “Zestawienie ciekawych publikacji naukowych”

  1. Niestety dla mnie wszystkie artykuły odnoszą się do dorosłego typu ziarniszczaka. Mnie dopadł typ młodzieńczy, rzadszy…. Czekam na artykuły dotyczące Juvenile granulosa cell tumor. Będę zaglądać, dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.